Miesięcznik Pszczelarstwo

Kwiecień 2024

„Na stole święcone, tuż obok baranek,
W koszyczku pełno barwnych pisanek
I jakże znamienne w polskim krajobrazie
Budzące się do życia wiosenne bazie.
Zielony barwinek, fiołki i żonkile
Malują kolorem uroczyste chwile.
W dom polski wiosna wchodzi na spotkanie,
Gdy wielkanocne na stole śniadanie.”

 

Szanowni Państwo,

przyjmijcie nasze najserdeczniejsze życzenia z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Niech upłyną one w gronie bliskich  – w zdrowiu i radości, w atmosferze wzajemnej życzliwości i serdeczności. Życzymy, aby wiosenny optymizm pozostał z Państwem na dłużej i pozwolił cieszyć się z nadchodzącego sezonu pszczelarskiego.

Zarząd Pszczelniczego Towarzystwa Naukowego oraz
zespół redakcyjny miesięcznika „Pszczelarstwo” 

 


 


 

  • Opracowanie graficzne: Monika Karvazy
  • Liczba stron: 40
  • ISSN: 0478-7080

Cena wersji papierowej:

14,00 zł

Cena wersji elektronicznej:

10,00 zł

W kwietniu:

GOSPODARKA PASIECZNA 

  • „ KWIECIEŃ PLECIEŃ, BO PRZEPLATA TORCHĘ ZIMY, TORCHĘ LATA”
    dr hab. Dariusz Gerula
    Wiosna przyszła już w lutym. Co nas zatem czeka w ciągu najbliższego miesiąca? Na ile anomalie pogodowe zmuszą pszczelarzy do zmiany zasad tradycyjnej gospodarki pasiecznej?

  • UL LUDOWY: MNOŻENIE RODZIN
    Mateusz Viste
    Celem mnożenia rodzin pszczelich jest zwiększenie liczby pni w pasiece. Jest to również działanie skutecznie likwidujące nastrój rojowy rodzin.

PRODUKTY PSZCZELE 

  • MIODOWE VADEMECUM [3] 
    dr hab. Teresa Szczęsna, prof. IO 
    Krajowe rozporządzenie regulujące kwestię jakości handlowej miodu podaje szczegółowe wymagania dla 8 parametrów fizykochemicznych.

  • ZANIKANIE POZOSTAŁOŚCI WYBRANYCH SUBSTANCJI FARMAKOLOGICZNIE CZYNNYCH W MIODZIE
    dr hab. Kamila Mitrowska, prof. PIWet-PIB
    Podawanie rodzinom pszczelim jakichkolwiek substancji w celach leczniczych obarczone jest ryzykiem zanieczyszczenia produktów pszczelich. W przypadku stosowania substancji niedozwolonych ich pozostałości stwarzają poważne zagrożenie zdrowotne dla człowieka. Brak wiedzy o długotrwałych skutkach takiego działania jest jedną z głównych przyczyn lekceważenia prawa.

PUNKT WIDZENIA

  • ZASADA ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU, CZYLI CZAS ZMIENIĆ SPOSÓB MYŚLENIA [3]
    Bartłomiej Maleta
    „Pora zacząć wreszcie rozwiązywać problemy życia pszczół oraz zadbać o to, aby nasze pasieki stały się odporne na zmiany warunków środowiska”. 

  • JAK POWINIEN WYGLĄDAĆ DOBRY ODKŁAD?
    Piotr Wilk
    Kwestia jakości odkładów pszczelich pojawia się każdego roku wraz z rozpoczęciem sezonu. Niezależnie od tego, z jakich środków ich zakup jest finansowany, powinien przynosić zamierzony efekt.

BIBLIOTEKA PSZCZELARZA

  • NOWOŚCI WYDAWNICZE: RECENZJA KSIĄŻKI PSZCZELARSTWO W ZGODZIE Z NATURĄ CZYLI O EWOLUCJI W PASIECE
    Prof. dr hab. Jerzy Demetraki-Paleolog
    Ponad 40 lat walki z inwazją Varroa destructor oparto na paradygmacie konieczności stosowania chemioterapeutyków, co być może ocaliło komercyjne pszczelarstwo. Dziś widać jednak wyraźnie, że w rozwiązaniu problemu warrozy nie posuwamy się do przodu, a kłopoty wręcz narastają. Może przyszedł czas na weryfikację paradygmatu albo przynajmniej na zastosowanie metod alternatywnych? W tym kontekście wartą przestudiowania jest książka Bartłomieja Malety pt. Pszczelarstwo w zgodzie z naturą, czyli o ewolucji w pasiece. Czytaj dalej…

LUDZIE ● MIEJSCA ● WYDARZENIA

  • MIODOWA GRUZJA [2]
    Ewa Kudłacz-Orciuch, prof. dr hab. Jerzy Wilde
    Pszczelarskie szlaki Gruzji oczami członków Stowarzyszenia Pszczelarzy Zawodowych: Dolna Kartlia, pasieka Taplikatsi w Alawerdi, pasieka Apihouse w Sarticzala, pasieka Despani w Bazaleti oraz przydroże pasieki Mcchety-Mtianetii.

  • II NAUKOWA KONFERENCJA PSZCZELARSKA „NAUKA PRAKTYCE”
    dr hab. Monika Fliszkiewicz
    Dnia 1 lutego 2024 roku w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego (UP) w Lublinie po raz drugi odbyła się Naukowa Konferencja Pszczelarska dla otoczenia społeczno-gospodarczego. Jej uczestnikami, podobnie jak w roku ubiegłym, byli naukowcy zajmujący się tematyką pszczelarską, pszczelarze praktycy oraz przedstawiciele firm związanych z branżą pszczelarską. W tym roku, poza prezentacją badań naukowych o charakterze utylitarnym, świętowano jubileusz 45-lecia pracy naukowej prof. dr. hab. Jerzego Demetraki-Paleologa. Czytaj dalej…

  • BIODYNAMICZNY KALENDARZ PSZCZELARSKI 2024 

„Pszczelarstwo” - wiedza i doświadczenie.
Zrób z tego pożytek!

 ZAMÓW PRENUMERATĘ