Miesięcznik Pszczelarstwo

Kwiecień 2024

„Na stole święcone, tuż obok baranek,
W koszyczku pełno barwnych pisanek
I jakże znamienne w polskim krajobrazie
Budzące się do życia wiosenne bazie.
Zielony barwinek, fiołki i żonkile
Malują kolorem uroczyste chwile.
W dom polski wiosna wchodzi na spotkanie,
Gdy wielkanocne na stole śniadanie.”

 

Szanowni Państwo,

przyjmijcie nasze najserdeczniejsze życzenia z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Niech upłyną one w gronie bliskich  – w zdrowiu i radości, w atmosferze wzajemnej życzliwości i serdeczności. Życzymy, aby wiosenny optymizm pozostał z Państwem na dłużej i pozwolił cieszyć się z nadchodzącego sezonu pszczelarskiego.

Zarząd Pszczelniczego Towarzystwa Naukowego oraz
zespół redakcyjny miesięcznika „Pszczelarstwo” 

 


 


 

 • Opracowanie graficzne: Monika Karvazy
 • Liczba stron: 40
 • ISSN: 0478-7080

Cena wersji papierowej:

14,00 zł

Cena wersji elektronicznej:

10,00 zł

W kwietniu:

GOSPODARKA PASIECZNA 

 • „ KWIECIEŃ PLECIEŃ, BO PRZEPLATA TORCHĘ ZIMY, TORCHĘ LATA”
  dr hab. Dariusz Gerula
  Wiosna przyszła już w lutym. Co nas zatem czeka w ciągu najbliższego miesiąca? Na ile anomalie pogodowe zmuszą pszczelarzy do zmiany zasad tradycyjnej gospodarki pasiecznej?

 • UL LUDOWY: MNOŻENIE RODZIN
  Mateusz Viste
  Celem mnożenia rodzin pszczelich jest zwiększenie liczby pni w pasiece. Jest to również działanie skutecznie likwidujące nastrój rojowy rodzin.

PRODUKTY PSZCZELE 

 • MIODOWE VADEMECUM [3] 
  dr hab. Teresa Szczęsna, prof. IO 
  Krajowe rozporządzenie regulujące kwestię jakości handlowej miodu podaje szczegółowe wymagania dla 8 parametrów fizykochemicznych.

 • ZANIKANIE POZOSTAŁOŚCI WYBRANYCH SUBSTANCJI FARMAKOLOGICZNIE CZYNNYCH W MIODZIE
  dr hab. Kamila Mitrowska, prof. PIWet-PIB
  Podawanie rodzinom pszczelim jakichkolwiek substancji w celach leczniczych obarczone jest ryzykiem zanieczyszczenia produktów pszczelich. W przypadku stosowania substancji niedozwolonych ich pozostałości stwarzają poważne zagrożenie zdrowotne dla człowieka. Brak wiedzy o długotrwałych skutkach takiego działania jest jedną z głównych przyczyn lekceważenia prawa.

PUNKT WIDZENIA

 • ZASADA ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU, CZYLI CZAS ZMIENIĆ SPOSÓB MYŚLENIA [3]
  Bartłomiej Maleta
  „Pora zacząć wreszcie rozwiązywać problemy życia pszczół oraz zadbać o to, aby nasze pasieki stały się odporne na zmiany warunków środowiska”. 

 • JAK POWINIEN WYGLĄDAĆ DOBRY ODKŁAD?
  Piotr Wilk
  Kwestia jakości odkładów pszczelich pojawia się każdego roku wraz z rozpoczęciem sezonu. Niezależnie od tego, z jakich środków ich zakup jest finansowany, powinien przynosić zamierzony efekt.

BIBLIOTEKA PSZCZELARZA

 • NOWOŚCI WYDAWNICZE: RECENZJA KSIĄŻKI PSZCZELARSTWO W ZGODZIE Z NATURĄ CZYLI O EWOLUCJI W PASIECE
  Prof. dr hab. Jerzy Demetraki-Paleolog
  Ponad 40 lat walki z inwazją Varroa destructor oparto na paradygmacie konieczności stosowania chemioterapeutyków, co być może ocaliło komercyjne pszczelarstwo. Dziś widać jednak wyraźnie, że w rozwiązaniu problemu warrozy nie posuwamy się do przodu, a kłopoty wręcz narastają. Może przyszedł czas na weryfikację paradygmatu albo przynajmniej na zastosowanie metod alternatywnych? W tym kontekście wartą przestudiowania jest książka Bartłomieja Malety pt. Pszczelarstwo w zgodzie z naturą, czyli o ewolucji w pasiece. Czytaj dalej…

LUDZIE ● MIEJSCA ● WYDARZENIA

 • MIODOWA GRUZJA [2]
  Ewa Kudłacz-Orciuch, prof. dr hab. Jerzy Wilde
  Pszczelarskie szlaki Gruzji oczami członków Stowarzyszenia Pszczelarzy Zawodowych: Dolna Kartlia, pasieka Taplikatsi w Alawerdi, pasieka Apihouse w Sarticzala, pasieka Despani w Bazaleti oraz przydroże pasieki Mcchety-Mtianetii.

 • II NAUKOWA KONFERENCJA PSZCZELARSKA „NAUKA PRAKTYCE”
  dr hab. Monika Fliszkiewicz
  Dnia 1 lutego 2024 roku w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego (UP) w Lublinie po raz drugi odbyła się Naukowa Konferencja Pszczelarska dla otoczenia społeczno-gospodarczego. Jej uczestnikami, podobnie jak w roku ubiegłym, byli naukowcy zajmujący się tematyką pszczelarską, pszczelarze praktycy oraz przedstawiciele firm związanych z branżą pszczelarską. W tym roku, poza prezentacją badań naukowych o charakterze utylitarnym, świętowano jubileusz 45-lecia pracy naukowej prof. dr. hab. Jerzego Demetraki-Paleologa. Czytaj dalej…

„Pszczelarstwo” - wiedza i doświadczenie.
Zrób z tego pożytek!

 ZAMÓW PRENUMERATĘ