W marcowym numerze PSZCZELARSTWA:
Marek Pogorzelec -Rośliny wyspecjalizowanych zapylaczy (1)
- „Atlas chorób pszczół najbardziej istotnych dla polskich pszczelarzy" pomoc przy diagnostyce i zwalczaniu problemów zdrowotnych w pasiece
- Mgr Dariusz Karwan - Postępowanie pszczelarza po wytruciu pasieki
Artykuł jest „przewodnikiem" dla pszczelarzy, których pszczoły zostały wytrute (red.)
- Bartłomiej Maleta - „Ucząc się od Pszczół" - relacja z konferencji w Holandii (4)
„(...) Niewątpliwie Konferencja pokazała, że MUSIMY się jeszcze bardzo dużo nauczyć od pszczół. Większość badań i obserwacji pszczół miodnych prowadzonych jest w warunkach pasiecznych. Torben Schiffer stwierdził, że to tak, jakbyśmy próbowali badać biologię słoni w zoo, a nie w ich środowisku naturalnym (...)" - fragment artykułu (red.)
- Marek Pogorzelec - Amatorskie metody rozmnażania roślin miododajnych
„(...) Wiele gatunków roślin ma więcej niż jedna ścieżkę prowadzącą do kiełkowania nasion. Procesy zachodzące w przewodzie pokarmowym ptaka lub innego zwierzęcia możemy zastąpić między innymi skaryfikacją - uszkodzeniem łupiny nasiennej za pomocą np. Zalewania gorącą wodą, pocierania pilnikiem lub traktowania stężonym kwasem siarkowym. Ostatnia z tych metod nie nadaje się do przeprowadzenia w warunkach amatorskich, dwie pozostałe można ze sobą łączyć. (...)" - fragment artykułu (red.)
- Inż. Marek Majak - Organizacja pracy w rodzinie pszczelej. Część XXIII
W tej części jest między innymi na temat odczytywania z wyglądu plastrów historii rozwoju rodziny i przewidywanie jej przyszłości, a także oceny stanu rodziny pszczelej (red.)
- Igor Pawłyk - Marzec 2019. Już wiosna
„(...) Uważam, że można i dobrze jest stymulować tylko rodziny silne! Paradoks? Pozornie. Cóż bowiem warte jest stymulowanie matki do zwiększenia liczby składanych jaj, jeśli w słabej rodzinie brakuje karmicielek do wychowania czerwiu. (...)" - fregment artykułu (red.)
- Mgr Dariusz Karwan - Zanim zakwitnie podbiał (3)
(...) W rodzinach pszczelich ilość i jakość robotnic decyduje o tym, czy zbiory miodu będą jedynie zadowalające, czy przyniosą nam krocie. Pszczoły odpowiednio przygotowane do zbiorów pożytków towarowych są kluczem do sukcesu, a im wcześniej je przygotujemy do ciężkiej pracy, tym większą uzyskamy wydajność z rodziny. (...0" - fragment artykułu (red.)
- Jacek Jaroń - Powrót do pszczelarstwa naturalnego (1). Ule ze ... słomy
„Ostatnio wśród naszych pszczelarzy powstał pomysł powrotu do naturalnego pszczelarstwa. Telefonami i zapytaniami zmusili mnie do sięgnięcia do najstarszych książek, aby dowiedzieć się, jak to kiedyś robiono ule ze słomy. (...)" - fragment artykułu (red.)
- Krystyna Judka - Gryka (1)
W pierwszej części artykułu poświęconego gryce jest o jej gatunkach w polskiej florze, o siewie, ludowych tradycjach, składzie i surowcu zielarskim, jaki ona stanowi (red.)