Miesięcznik PSZCZELARSTWO 

Najstarszy w Polsce magazyn branżowy - wydawany nieprzerwanie od 1950 roku

Miesięcznik Pszczelarstwo - Czerwiec 2024

Czerwiec 2024

Szanowni Czytelnicy,

parafrazując ludowe przysłowie „pierwsze koty za płoty”, można by rzec „pierwsze miodobrania za pszczelarzami”. Wbrew pesymistycznym prognozom na forach internetowych pojawiło się wiele zdjęć plastrów czy też słoików wypełnionych wiosennym miodem. Zatem mimo przyspieszonego o niemal miesiąc terminu rozkwitania roślin, które są źródłem pierwszego pożytku towarowego, po którym przyszedł chłód, a niekiedy wręcz mróz, pszczołom udało się przezwyciężyć te trudności i chociaż częściowo wykorzystać majowe pożytki… w kwietniu. 

Czy w dalszej części sezonu będzie im łatwiej? Na Lubelszczyźnie robinia akacjowa nie przemarzła i w połowie maja jest w pełni rozkwitu. Na wzgórzach ciągnących się wzdłuż drogi na Kazimierz

Dolny od soczystej zieleni drzew i krzewów odcinają się olbrzymie białe plamy utworzone przez oblepione kwiatami akacjowe drzewa. A i w samych Puławach ich nie brakuje – w wielu miejscach roznosi się zachwycający akacjowy zapach. Na kwiatach nie widać jednak zbyt wielu pszczół, bo chociaż dni są słoneczne, nocami temperatura jest za niska, aby roślina mogła dobrze nektarować.

Tymczasem kilkanaście kilometrów dalej, nieopodal zamku w Janowcu, na niewielkim wzgórzu porośniętym starymi, rozłożystymi drzewami robinii już z daleka słychać jednostajny szum pracujących pszczół. 

Mimo, że o tej porze roku uwagę pszczelarzy zaprzątają przede wszystkim warunki pożytkowe, to sądzę, że każdy z Czytelników „Pszczelarstwa” choć raz rozważał możliwość podjęcia wychowu matek pszczelich na potrzeby własnej pasieki. Kalendarz ich wychowu powinien być dopasowany do lokalnych warunków środowiskowych, tym niemniej miesiące maj i czerwiec są odpowiednią ku temu porą w całym kraju. Pozyskanie własnych matek daje z pewnością ogromną satysfakcję. 

Jednak aby ją poczuć, najpierw trzeba dobrze zgłębić tajniki wiedzy niezbędnej do prowadzenia wychowu. Warto również poznać metody oceny jakości matek pszczelich zarówno tych wyhodowanych we własnej pasiece, jak i tych zakupionych od innych hodowców. Te i inne przydatne informacje znajdziecie Państwo w numerze czerwcowym. Zapraszam do lektury.

Krystyna Pohorecka

zobacz więcej
W numerze - Czerwiec 2024 W numerze - Czerwiec 2024 W numerze - Czerwiec 2024

Czytaj na stronie

Uloterapia w praktyce

Arkadiusz Ciołkowski, 01-06-2024

Uloterapia w praktyce

  Uloterapia zyskuje na popularności. Odpowiadamy na pytania: jak wygląda zabieg i w jaki sposób należy się do niego przygotować oraz jakie są wskazania i przeciwwskazania[...]

czytaj więcej

Łąkowa spiżarnia

Zofia Kaczmarek, 01-06-2024

Łąkowa spiżarnia

Świetlik łąkowy to bardzo pospolita roślina lecznicza, wykorzystywana zarówno przez człowieka, jak i przez pszczoły. Świetlik łąkowy (Euphrasia rostkoviana Hayne) należy[...]

czytaj więcej

„Pszczelarstwo” - wiedza i doświadczenie.
Zrób z tego pożytek!

 ZAMÓW PRENUMERATĘ