Miesięcznik Pszczelarstwo

Listopad 2021

Szanowni Czytelnicy,

w listopadowym wydaniu dużo o gospodarce pasiecznej w różnych typach uli – tych popularnych i tych, które podbiły serca pszczelarzy stosunkowo niedawno, i nie są jeszcze powszechnie używane. Dadant, Langstroth, a może Warré? Tradycyjna gospodarka kontra swobodny chów pszczół, a może coś pomiędzy? Czy w pasiekach można wprowadzić zasadę „win-win”? Czy korzyści mogą odnosić dwie strony: pszczelarz i pszczoły? Przed nami sporo czasu na przemyślenia, podejmowanie decyzji… Może w ich wyniku, wiosną przyjdzie czas na zmiany?
A teraz ważna informacja organizacyjna, otóż z początkiem października siedziba redakcji została przenie-siona z Warszawy do Puław. Jest to istotne dla tych z Państwa, którzy odwiedzają nas w redakcji bądź też kontaktują się listownie czy telefonicznie. Nowy adres i numery telefonów znajdują się, w zamieszczonej obok, stopce redakcyjnej. Numer konta pozostał taki sam.

 

Krystyna Pohorecka

 • Opracowanie graficzne: Monika Karvazy
 • Liczba stron: 40
 • ISSN: 0478-7080

Cena wersji papierowej:

5,00 zł

Cena wersji elektronicznej:

9,00 zł

W listopadzie:

GOSPODARKA PASIECZNA 

 • LISTOPAD W PASIECE 
  Marek Podlewski 
  Przedostatni miesiąc w roku zwykle nie skąpi nam dni chłodnych, deszczowych, a nawet mroźnych. Jednak zdarzają się także pogodne, podczas których pszczoły wykonują obloty. W wielu przypadkach te właśnie loty mają dobroczynny wpływ na kondycję najmłodszego pokolenia robotnic.
 • NAJPROSTSZA KONSTRUKCJA, NAJŁATWIEJSZA GOSPODARKA (3)
  Jakub T. Wilk
  Jak wygląda gospodarka w ulach Langstrotha?  Z jakich prac możemy zrezygnować? Na czym w pasiece polega zasada win-win?
 • PSZCZELARSTWO EKOLOGICZNE: STAN OBECNY(3)
  dr Piotr Skubida
  Pszczelarstwo ekologiczne w naszym kraju jest działalnością niszową. 
  O wyborze produktu wciąż decyduje przede wszystkim cena.

 CHOROBY • SZKODNIKI • ZATRUCIA

 • ODKAŻAMY PASIEKĘ
  dr hab. Paweł Chorbiński prof. UPr we Wrocławiu
  Aby pomóc rodzinom pszczelim w utrzymaniu dobrej kondycji zdrowotnej, konieczne jest ograniczenie czynników patogennych. Dotyczy to nie tylko pszczół, ale także pasieki i jej wyposażenia.

POŻYTKI I ZAPYLANIE 

 • DRIAKIEW I ŚWIERZBNICA; NASZE, ZAPOMNIANE 
  Marek Pogorzelec 
  Wszystkie rodzime gatunki tych roślin są atrakcją zarówno dla pszczoły miodnej, jak i dzikich zapylaczy. W dodatku znakomicie radzą sobie podczas suszy. To idealne kwiaty na miejskie łąki kwietne.

BIOLOGIA PSZCZÓŁ

 • DYSTRYBUCJA POKARMU I SKUTKI NIEDOŻYWIENIA PSZCZOŁY MIODNEJ
  prof. dr hab. Krystyna Czekońska
  Dostęp do różnorodnych składników odżywczych to jeden z kluczowych warunków prawidłowego rozwoju, funkcjonowania i zdrowotności rodziny pszczelej.

PSZCZELARSKIE PRAWODAWSTWO

 • ANALIZA PYŁKOWA MIODU – PRZEPISY KONTRA RZECZYWISTOŚĆ
  dr Dariusz Teper
  Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 14 stycznia 2009 r. w sprawie metod analiz związanych z dokonywaniem oceny miodu zawiera błędy, za które niesłusznie płacą zarówno pszczelarze, jak i konsumenci. Konieczne są zmiany w zapisach dokumentu.

PUNKT WIDZENIA

 • O ODPORNOŚCI PSZCZÓŁ (2)
  Bartłomiej Maleta
  Dręcz pszczeli jest z nami już 40 lat, a mimo to zdecydowana większość pszczół wciąż sobie z nim nie radzi. Nie dlatego, że nie są w stanie kontrolować samodzielnie populacji roztocza, ale z powodu stałej ingerencji człowieka.

ROZMOWA MIESIĄCA

 • GDYBY NIE UL WARRÉGO, NIE BYŁBYM PSZCZELARZEM ZAWODOWYM
  rozmowa z francuskim pszczelarzem gospodarującym w ulach ludowych. Rozmowę przeprowadził i przetłumaczył z francuskiego Mateusz Viste.
  Philippe Cattaruzza, francuski pszczelarz, od wielu lat gospodaruje wyłącznie w ulach Warrégo. Na targu w Felletin [francuskie miasteczko w regionie Nowa Akwitania – red.], ma stoisko z wybornymi miodami oraz innymi produktami pozyskanymi przez siebie w pasiece. Z nami podzielił się własnym doświadczeniem pszczelarskim.

PRZEGLĄD BADAŃ NAUKOWYCH

 • NOWE ODKRYCIA
  Przygotował: Jakub Jaroński
  Skrzydlaty „staw” żądłówek
  Niezwykła zdolność pszczół do lotu wynika przede wszystkim z tego, że zostały wyposażone w dwie pary skrzydeł. W czym tkwi tajemnica ich niezwykłego funkcjonowania podczas lotu pszczoły, a także spoczynku, kiedy to zostają złożone?
  Konopie i pszczoły
  Potrzeba poszukiwania nowych metod poprawy zdrowia zapylaczy skłoniła naukowców UP w Lublinie do badań laboratoryjnych dotyczących wpływu ekstraktu z konopi na pszczoły. Czytaj więcej…

BIBLIOTEKA PSZCZELARZA 

 • RECENZJA KSIĄŻKI PSZCZELARSTWO DLA WSZYSTKICH
  Przygotowała: Gabriela Wilczyńska
  Ukazał się właśnie pierwszy polski przekład monografii L'apiculture pour tous, którą we Francji opublikowano pół wieku temu (1951). Fakt ten odnotowujemy z uwagą, bo książka wypełnia lukę na naszym pszczelarskim rynku wydawniczym. Z francuskiego na język rodzimy przełożył ją Jan Orzechowski, prywatnie pszczelarz z 10-letnim stażem, i zdeklarowany zwolennik gospodarowania w tego typu ulach. Czytaj więcej…
   
 • RECENZJA KSIĄŻKI ITALIAN APICULTURE - A JOURNEY THROUGH HISTORY AND HONEY DIVERSITY
  [Włoskie pszczelarstwo – podróż przez historię i różnorodność miodów – tłum. ZL]
  Przygotował: dr hab. Zbigniew Lipiński
  Rok temu, na europejskim, a w istocie światowym rynku wydawniczym, ukazało się niezwykle fascynujące pszczelarskie dzieło (w języku angielskim), o wprost encyklopedycznym rozmachu, które ze wszech miar warto przeczytać. Książka jest efektem pracy 33 autorów – z piętnastu włoskich jednostek naukowych, w tym Uniwersytetu w Udine.

LUDZIE • MIEJSCA • WYDARZENIA

 • POROBNICA PASKOWANA OCALONA
  Marek Pogorzelec
  Od 24 sierpnia do 17 września trwała akcja obrony porobnicy paskowanej, dzikiej pszczółki, której siedlisko w podlubelskim Łukowie stało się zagrożone. Dzięki wspólnym działaniom ludzi dobrej woli niebezpieczeństwo zostało zażegnane. Tej sprawie będziemy się przyglądać. Czytaj więcej…
 • WIEŚCI ZE ŚWIATA
  Przygotowała: Gabriela Wilczyńska
  Ul do wynajęcia
  W Garešnicy (środkowa Chorwacja), w hotelu pszczelim oznaczonym pięcioma gwiazdkami, można kupić ul wraz z pszczołami, i… pozostawić go pod opieką małżeństwa pszczelarzy. Jest to odpowiedź właścicieli pasieki na rosnące zainteresowanie klientów ich miodem, adresowana do osób, które chciałyby chować pszczoły, ale nie mają pasieki czy ogrodu.

  Francja przed sądem
  Notre Affaire à Tous oraz Pollinis, dwie francuskie organizacje pozarządowe, postawiły rządowi francuskiemu ultimatum: do końca roku 2021 musi on przyjąć rygorystyczne zasady rejestracji pestycydów, w przeciwnym razie zostanie oskarżony o niedopełnienie obowiązków, wynikających z konieczności zachowania bioróżnorodności.

HETMANKI-ZGADYWANKI

 • ZAGADKI 
  Przygotowała: Jadwiga Barbara Caban 
  Kolejna porcja dobrej zabawy, na którą zapraszamy wraz z autorką…

„Pszczelarstwo” - wiedza i doświadczenie.
Zrób z tego pożytek!

 ZAMÓW PRENUMERATĘ