Miesięcznik Pszczelarstwo

Październik 2022

Szanowni Czytelnicy,

tegoroczne lato odeszło niespodziewanie szybko. Wrzesień przyniósł zimne noce i poranki, dużo chłodnych pochmurnych dni i pierwszy śnieg w Tatrach. Sezon pszczelarski także dobiegł końca. Jak wynika z Państwa relacji – był pomyślny. W wielu pasiekach udało się pozyskać nie tylko miód rzepakowy czy wielokwiatowy, ale także akacjowy, lipowy i nawłociowy – spadź niestety zawiodła. 

Odkąd sięgam pamięcią, schyłek sezonu obfitował w pszczelarskie uroczystości. W tym roku powrót do tradycji znów stał się możliwy. To kolejny powód do radości. A że obchodom święta pszczelarzy, pszczół i miodu nierzadko towarzyszą konferencje popularno-naukowe, przedstawiamy relację z kolejnego takiego wydarzenia. 

Podczas jednego z ostatnich spotkań pszczelarzy i naukowców wybrzmiało pytanie dotyczące dziedziczenia cech u pszczół. Spiesząc z pomocą, zamieszczamy artykuł, którego autor objaśniając meandry genetyki, podpowiada jakich zachowań możemy spodziewać się po naszych rodzinach, gdy wprowadzimy do nich tzw. łagodne matki. 

Czy ślimaki nagie mogą zagrażać pszczołom? Do zainteresowania się tym tematem zainspirowały nas obserwacje jednego z Czytelników. Wnioski jakie z nich wypływają stanowią częściową odpowiedź na postawione pytanie. Zapraszamy zatem do lektury październikowego numeru.

Krystyna Pohorecka

  • Opracowanie graficzne: Monika Karvazy
  • Liczba stron: 40
  • ISSN: 0478-7080

Cena wersji papierowej:

10,00 zł

Cena wersji elektronicznej:

9,00 zł

W październiku:

GOSPODARKA PASIECZNA 

  • PORADY Z PSZCZELEJ WOLI:  PAŹDZIERNIK 
    Tomasz Kędziora
    Powoli zbliżamy się do końca sezonu pasiecznego. W prawidłowo prowadzonych pasiekach rodziny pszczele są już zakarmione i przygotowane do nadchodzącej zimy. Pszczelarzom pozostało do wykonania tylko kilka prac. 

GENETYKA PSZCZÓŁ 

  • CZY PO MATKACH I TRUTNIACH ODCHOWANYCH OD ŁAGODNYCH RODZIN  MOŻEMY MIEĆ AGRESYWNE PSZCZOŁY? 
    Prof. dr. hab. Jerzy Demetraki-Paleolog
    Na czym polega istota dziedziczenia cech u pszczół? Kiedy mówimy o genach dominujących? Czy matka może być ojcem? Zasady genetyki a oczekiwania pszczelarzy. 

CHOROBY • SZKODNIKI • ZATRUCIA

  • PEŁZAJĄCY WRÓG
    Gabriela Wilczyńska
    Pomrowy i śliniki: już nazwy gatunkowe tych mięczaków brzmią jak ostrzeżenie. Wiele z przedstawicieli ślimaków nagich to gatunki inwazyjne, zaliczane do szkodników roślin uprawnych. Coraz częściej miejscem ich żerowania stają się pasieki. Tak wynika z najnowszych obserwacji naszych Czytelników

PUNKT WIDZENIA

  • TECHNOLOGIA IZOLACJI MATEK W SEZONIE
    Igor Pawłyk

POŻYTKI I ZAPYLANIE

  • MIKOŁAJEK PŁASKOLISTNY – OAZA DZIKICH ZAPYLACZY  
    Marek Pogorzelec
    Roślina ozdobna, okazała i niewymagająca. Nektaruje obficie i jest dobrze znana pszczelarzom. Czytaj więcej…

BIBLIOTEKA PSZCZELARZA

  • NOWE KSIĄŻKI JÜRGENA TAUTZA 
    Polskim pszczelarzom prof. Tautz znany jest przede wszystkim jako autor, przetłumaczonej na język polski, książki Fenomen pszczół miodnych. W bieżącym roku ukazały się dwie nowe, warte uwagi pozycje: Wild Honeybees: An Intimate Portrait  [Dzikie pszczoły miodne: portret intymny - red.] oraz Communication Between Honeybees. More than Just a Dance in the Dark [Porozumiewanie się pszczół miodnych. Więcej niż tylko taniec w ciemnościach – red.]. Czytaj więcej…
  • REKRUTACJA ZBIERACZEK WŚRÓD PSZCZÓŁ MIODNYCH - nowy trójetapowy model tańca pszczół wg J. Tautza

LUDZIE •  MIEJSCA •  WYDARZENIA

  • TURCJA: KRAJ MIODEM PŁYNĄCY 
    Gabriela Wilczyńska
    W dniach 24-28 sierpnia w Istambule odbył się 47. Kongres Apimondii. Dla Turcji, drugiego na świecie producenta miodu, pszczelarstwo jest jedną z najważniejszych dziedzin rolnictwa. Pod kilkoma względami kraj ma nawet status lidera. Jest też najbogatszym krajem na świecie pod względem ras pszczół.
  • BAŁTOWSKIE ŚWIĘTO PSZCZOŁY
    dr hab. Krystyna Pohorecka
    Trzydniowe święto organizowane przez Stowarzyszenie LGD Krzemienny Krąg, Stowarzyszenie Pszczelarzy Ziemi Ostrowieckiej i Gminę Bałtów odbyło się w tym roku po raz piętnasty. Tonący w zieleni i skąpany w słońcu Bałtowski Kompleks Turystyczny w dniach 19-21 sierpnia gościł przede wszystkim pszczelarzy.
  • PROBLEMY NATURALNEGO BYTOWANIA EUROPEJSKIEJ PSZCZOŁY MIODNEJ – RAPORT ZE SPOTKANIA NAUKOWEGO
    prof. dr hab. Zbigniew Lipiński
    W dniach 16-20 maja tego roku, na pięknej aczkolwiek z natury groźnej, wulkanicznej wyspie Pantelleria (Republika Włoska), odbyła się pierwsza międzynarodowa konferencja, poświęcona ochronie wolno żyjących europejskich pszczół miodnych.  Czytaj więcej…
     

„Pszczelarstwo” - wiedza i doświadczenie.
Zrób z tego pożytek!

 ZAMÓW PRENUMERATĘ