Marzec 2022
Szanowni Państwo,
w najnowszym wydaniu „Pszczelarstwa” sporo na temat zdrowia pszczół. Powód jest oczywisty, przedwiośnie to trudny okres w życiu rodzin, wtedy ginie ich najwięcej – najczęściej z powodu niedostatków pożywienia i chorób. To właśnie na ten okres przypada szczyt rozwoju nosemozy, której skutki nakładają się na konsekwencje błędów popełnionych w ubiegłym sezonie podczas zwalczania inwazji Varroa destructor. W marcowym numerze zwracamy zatem Państwa uwagę na podstawowe, a jednocześnie nieodzowne dla poprawy kondycji pszczół, czynności. Jedną z nich jest diagnostyka stanu rodzin – trafna pozwala na podejmowanie adekwatnych działań.
Jednym z cyklicznych wydarzeń marca, od wielu lat, jest Naukowa Konferencja Pszczelarska. Tych z Państwa, którzy bezpośrednio od badaczy z wielu krajowych jednostek dowiedzieć się „co w nauce piszczy” w imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy. W tym roku w spotkaniu można uczestniczyć nie wychodząc z domu.
Krystyna Pohorecka
- Opracowanie graficzne: Monika Karvazy
- Liczba stron: 40
- ISSN: 0478-7080
Cena wersji papierowej:
10,00 zł
Cena wersji elektronicznej:
9,00 zł
W marcu:
GOSPODARKA PASIECZNA
-
PORADY Z PSZCZELEJ WOLI: MARZEC
Tomasz Kędziora
Wyższa temperatura powietrza w początkach marca to sygnał dla zimujących rodzin, że mogą wykonać pierwszy wiosenny oblot. Warunkiem jest jednak drożny wylotek ulowy. Wiosenny rozwój rodzin pszczelich możemy przyspieszyć. Przedstawiamy najbardziej popularne metody. -
NAJPROSTSZA KONSTRUKCJA, NAJŁATWIEJSZA GOSPODARKA (6)
Jakub T. Wilk
Co można zrobić w środku zimy, by rodziny weszły w zbliżający się sezon w możliwie najlepszej kondycji? Warunkiem prawidłowo prowadzonej gospodarki pasiecznej jest zapewnienie pszczołom zdrowia dzięki właściwej higienie w pasiece. Jednym z najważniejszych czynników jest gospodarowanie plastrami.
CHOROBY • SZKODNIKI • ZATRUCIA
- WSZYSTKO O NOSEMOZIE (3)
dr. hab. Krystyna Pohorecka, lek. wet. Andrzej Bober, lek. wet. Marta Skubida
Sytuacja epizootyczna zakażenia rodzin mikrosporydiami z rodzaju Nosema od 10 lat jest systematycznie monitorowana na terenie całego kraju. Dzięki tym badaniom dysponujemy wiedzą na temat rozprzestrzenienia się obydwu, chorobotwórczych dla pszczół miodnych, gatunków i związanego z tym zagrożenia. - BARIERY ANATOMICZNE I FUNKCJONALNE CHRONIĄCE OWADA PRZED ZAKAŻENIEM – ODPORNOŚĆ OKRYWY CIAŁA
dr. M. Chmielewski
Owady, podobnie jak inne zwierzęta, przez całe życie narażone są na szkodliwy wpływ warunków środowiskowych, w tym drobnoustrojów i pasożytów. Jak się przed nimi bronią?
ROZMOWA MIESIĄCA
- HODUJĄC PSZCZOŁY, MUSISZ NAUCZYĆ SIĘ UFAĆ NATURZE – z Torbjörnem Andersenem – norweskim pszczelarzem – rozmawia Adam Pluciński
Torbjörn Andersen jest Norwegiem, który od 20 lat mieszka na Islandii, gdzie pracuje jako lekarz rodzinny. Jego pasją są pszczoły, które trzyma w kilku pasiekach na wyspie. Adam Pluciński , fotograf i pszczelarz z Warszawy, odwiedził go na Islandii. W rozmowie uczestniczy też współpracownica Andersena, Nikol Kowalik, Polka, która marzy o założeniu własnej pasieki.
POŻYTKI I ZAPYLANIE
- OGRÓD STU LIP
Marek Pogorzelec
Powstał w Chwalęcicach pod Gorzowem Wielkopolskim, nomen omen przy ulicy Lipowej. Jego twórca, Marek Pogorzelec, miłośnik lip, zainspirowany badaniami niemieckiego naukowca Richarda Ewerta, nie ustaje w wysiłkach, by jego rodzinne miasto, tak jak przed wojną, zasługiwało na miano miasta lip. Poznajmy jego relację.
INNE ZAPYLACZE
- NA POMOC SAMOTNYM PSZCZOŁOM
Aleksandra Splitt
Przekonanie, że człowiek musi pomagać małym, pracowitym owadom produkującym miód, zyskuje w ostatnim czasie na popularności. Nic bardziej mylnego! Pomocy wymagają głównie pszczoły samotnice. Nie produkują miodu, ale ich rola w środowisku jest nie do przecenienia.
HISTORIA PSZCZELARSTWA
- JAN DZIERŻON NA MEDALACH I ORDERACH
dr inż. Hieronim Czerwieniec
Ksiądz dr Jan Dzierżon to pszczelarz i badacz o wielkich zasługach dla pszczelarstwa, które, przynajmniej w małej części, upamiętnione zostały odlewami w metalu. Nie ma wątpliwości, że niestrudzony badacz pszczół na takie odznaczenia zasłużył. Czytaj dalej…
LUDZIE • MIEJSCA • WYDARZENIA
- WIEŚCI ZE ŚWIATA
Przygotowała: Gabriela Wilczyńska
PUSTYNIA PEŁNA PSZCZÓŁ – w grudniu 2021 roku naukowcy z Uniwersytetu Wojskowego Nueva Granada (UMNG) w Bogocie dokonali niezwykłego odkrycia: na terenie pustyni Tatacoa (Dolina Boleści) udało się zidentyfikować 110 gatunków pszczół.
IRLANDCZYCY RATUJĄ PSZCZOŁY – w Irlandii powstała nowa pięcioletnia (2021–2025) mapa drogowa All-Ireland Pollinator, zakładająca strategię pomocy pszczołom, innym owadom zapylającym oraz wspieranie bioróżnorodności. Jej program zakłada realizację 186 zadań, zgrupowanych w sześciu celach.
PSZCZELE PLĄSY – Von Frisch jest m.in. twórcą hipotezy – do niedawna polaryzującej środowisko naukowe – w myśl której każdy gatunek pszczół ma własną wersję tańca. W 2021 roku, dzięki wspólnym badaniom przeprowadzonym w południowych Indiach przez naukowców z uniwersytetu w Würzburgu (Niemcy) oraz Narodowego Centrum Nauk Biologicznych (NCBS) w Bangalore (Indie), hipotezę von Frischa udało się zweryfikować.
POLEMIKA
- ODPOWIEDŹ PANU ZDZISŁAWOWI WALICKIEMU NA ARTYKUŁ MOJA GOSPODARKA PASIECZNA „PSZCZELARSTWO” 2022/2
Igor Pawłyk
Stosowanie izolatora Chmary w gospodarce pasiecznej ma swoich zwolenników i przeciwników. Przeciwstawne poglądy prezentowane na ten temat na łamach „Pszczelarstwa” zainspirowały ich autorów do ożywionej dyskusji. Czytaj dalej…
LISTY CZYTELNIKÓW
- PSZCZOŁY W HABITACH
Marcin Świniarski
Krótka impresja z pierwszego spotkania z pszczołami w czasach dzieciństwa… Czytaj dalej